TRANSMISJA NA ŻYWO »

Diecezja Świdnicka, Metropolia Wrocławska
Rzymskokatolicka Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Co warto obejrzeć?

BAZYLIKA MNIEJSZA NAWIEDZENIA N.M.P.

bazylikaOgromna świątynia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wybudowana w stylu barokowym przez cystersów w latach 1686-1704 na miejscu kościołów „polsko – czeskiego” i „niemieckiego”. Może pomieścić około 5 tys. ludzi, ma 54,5 m długości, 26 m szerokości i 25 m wysokości. Swój przepiękny wygląd zawdzięcza śląskim artystom: Hartmannowi – prospekt organowy, Richterowi – ołtarz główny wraz ze słynnym obrazem „śląskiego Rembrandta” Michaela Willmanna. Bazylika w Bardzie jest jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków pątniczych na polsko – czeskim pograniczu.

Więcej o zabytkach Bazyliki

Zarówno indywidualnie jak i w grupach turystycznych Bazylikę można zwiedzać codziennie, jeśli tylko nie są odprawiane w tym czasie nabożeństwa (porządek nabożeństw).

CUDOWNA FIGURKA MATKI BOŻEJ BARDZKIEJ

Figurka Matki Bożej Bardzkiej to najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku (ok. 1110 r.). Wykonana z drewna lipowego, mierzy 43,3 cm. Reprezentuje niezwykle rozpowszechniony w XI i XII w. typ „Madonny Tronującej”.

Więcej o cudownej figurce Matki Bożej Bardzkiej

BAROKOWE ORGANY

W części chóralnej Bazyliki znajdują się wykonane w 1759 r. przez F. Eberharda organy – drugie co do wielkości na Dolnym Śląsku. Instrument o rozpiętości 50 głosów liczy 1998 piszczałek metalowych oraz 990 drewnianych. Rokokową, piękną dekorację wykonał znakomity snycerz H. Hartmann.

Więcej o bardzkich organach

MUZEUM SZTUKI SAKRALNEJ

fot.: R. Chuchra
fot.: R. Chuchra

Muzeum sztuki sakralnej w Bardzie znajduje się na korytarzach klasztoru Redemptorystów i powstało w 1967 roku. Jego głównym twórcą był ówczesny rektor klasztoru, o. Stanisław Golec, korzystając ze współpracy Komitetu Koordynacyjnego Kół Naukowych Historyków Sztuki i Konserwatorów. Zgromadzone dzieła sztuki podzielone zostały na cztery działy ekspozycji muzealnej: historia Barda, malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne.

W dziale malarstwa przeważają obrazy barokowe, zwłaszcza z XVIII wieku. Spośród zgromadzonych rzeźb wyróżnia się kilka późnogotyckich (z XVI wieku). Ponad 60 rzeźb barokowych i rokokowych daje bogaty przegląd twórczości rzeźbiarzy, większej części zapewne miejscowych, reprezentujących różny poziom artystyczny. Zwraca też uwagę zbiór figurek Matki Bożej Bardzkiej (z XVII-XIX w.) oraz kolekcja korpusów ukrzyżowanego Chrystusa. Cennymi zabytkami są naczynia liturgiczne i szaty kościelne, zwłaszcza bogato haftowane ornaty z XVII wieku.

Więcej o muzeum sztuki sakralnej

Muzeum czynne jest codziennie, w dni powszednie od 9:00 do 17:00 /od listopada do końca marca od 9.00 do 16.00/, w niedziele i święta 10:30-14:30.

Dla indywidualnych zwiedzających albo grup liczących poniżej 10 osób zwiedzanie z audio-przewodnikiem w językach: polskim, niemieckim, angielskim i czeskim. Czas zwiedzania ok. 25 minut.

Dla grup liczących powyżej 10 osób zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim. Czas zwiedzania ok. 30 minut.

RUCHOMA SZOPKA

Dla upamiętnienia 700-lecia (1270-1970) pielgrzymowania do Barda, w miejscu gdzie do 1803 roku funkcjonowała przykościelna krypta, została zbudowana ruchoma szopka panoramiczna. Turyści mogą zachwycać się magiczną atmosferą tego miejsca, bogactwem kolorów i postaci.

Więcej o ruchomej szopce

Szopkę można zwiedzać codziennie, w dni powszednie od 9:00 do 17:00 /od listopada do końca marca: od 9.00 do 16.00/, w niedziele i święta 10:30-14:30 (w czasie gdy nie są odprawiane nabożeństwa (porządek nabożeństw). Czas zwiedzania ok. 15 minut.

KAPLICA GÓRSKA

Ponad miasteczkiem, po prawej stronie Nysy Kłodzkiej na Górze Bardzkiej-Kalwarii (583 m n. p. m), wznosi się Kaplica Górska. W miejscu objawień w latach 1617-1619 wzniesiono kaplicę z kamienia łupanego. Według przekazów w początkach XV wieku objawiła się tu Matka Boża płacząca nad niedolą, jaka czekała ludzi podczas nadciągającej wojny. Stopka, znajdująca się obecnie za Kaplicą, jest pamiątka po tym zdarzeniu. Kaplica ma kształt ośmiobocznej rotundy. Wewnątrz, wśród skromnego wyposażenia, zwraca uwagę ołtarz główny z rzeźbą MB Płaczącej.

W każdą niedzielę od początku maja do końca września w Kaplicy Górskiej odprawiana jest Msza św. o godz. 11.00.

Więcej o Kaplicy Górskiej

Program nabożeństw w Kaplicy Górskiej

Czas dojścia od Bazyliki do Kaplicy Górskiej wynosi ok. 1 godziny (szlak niebieski).

ŹRÓDEŁKO MARII

W połowie drogi do Górskiej Kaplicy znajduje się murowana kapliczka, z której wytryskuje źródło wody, znane już od przeszło 300 lat. Tradycja przypisuje mu właściwości lecznicze, szczególnie przy chorobie oczu i bólu głowy. Obecna obudowa źródła w postaci murowanego domku pochodzi z roku 1893.

Więcej o Źródełku Marii

Czas dojścia od Bazyliku do Źródełka Marii wynosi ok. 30 minut (szlak niebieski).

KAPLICE RÓŻAŃCOWE

Po przeciwległej stronie Góry Bardzkiej, na północnym wschodzie od kościoła, wznosi się niewielkie wzgórze zwane obecnie Górą Różańcową. Prowadzi na nie lipowo-klonowa aleja w kształcie rozrzuconego różańca. Wzdłuż trasy wzniesiono kaplice odnoszące się do poszczególnych tajemnic różańca. Każda kaplica utrzymana jest w innym stylu (głównie posiadają formy neoromańskie, neogotyckie, bądź neobarokowe), umieszczone w nich piękne drewniane rzeźby są prawie naturalnej wielkości.

Więcej o Kaplicach Różańcowych

Czas zwiedzania z wejściem do każdej kaplicy ok. 1,5 godziny (klucz można wziąć na furcie klasztornej).

DROGA KRZYŻOWA

Do Kaplicy Górskiej prowadzą trzy drogi określane – w zależności od tego skąd przybywali pątnicy – jako czeska, polska i niemiecka.

Główna droga („niemiecka”), zwana od czasów wystawienia kapliczek Drogi Krzyżowej – Kalwaryjską, wiedzie przez malowniczy jar, którego dnem płynie potok, mający swe źródło w jego górnej części. Dalej droga wspina się stromymi zakosami na niższy szczyt, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Na trasie znajdują się murowane stacje Drogi Krzyżowej zbudowane w latach 1833-1839.

Więcej o Drodze Krzyżowej

Czas zwiedzania wynosi ok. 1 godziny (szlak niebieski).