TRANSMISJA NA ŻYWO »

Diecezja Świdnicka, Metropolia Wrocławska
Rzymskokatolicka Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

WIELKI POST 2024

WIELKI POST 2024

Środa Popielcowa – 14.02.2024

Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem będą odprawione w godzinach 7:00, 11:00, 18:00

Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o 17 15.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane w każdy piątek o 9 00 i 17 30 .

Rekolekcje wielkopostne 3 niedziela Wielkiego Postu (3 – 6 marca)  poprowadzi o. Zbigniew Bruzi CSsR. Nauki będą głoszone w niedzielę na
wszystkich Mszach św. a w tygodniu na Mszach św. o 11 00 i 18 00 .

 

Regulacje dotyczące dni pokuty wg Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1252)

1. Wierni, którzy ukończyli 14 rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość.

2. Wierni, którzy ukończyli 18 rok życia, aż do rozpoczęcia 60 roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani
do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne
posiłki w ciągu dnia. Szczególną odmianą postu jest post eucharystyczny, związany z przygotowaniem do przyjęcia Komunii św. Nakazuje on powstrzymanie się od pokarmów (z wyjątkiem wody i lekarstw) na godzinę przed Komunią św. (chorzy nie muszą zachowywać nawet tej zasady).

3. Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków.