TRANSMISJA NA ŻYWO »

Diecezja Świdnicka, Metropolia Wrocławska
Rzymskokatolicka Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Ruchoma szopka

W miejscu, gdzie obecnie można oglądać ruchomą szopkę, do 1803 roku była krypta grzebalna dla zakonników. W 1930 roku zamierzano kryptę wykorzystać na kotłownię do planowanego centralnego ogrzewania kościoła, dlatego dokonano ekshumacji zwłok, kryptę oczyszczono. Instalacja ogrzewania nie doszła do skutku – krypta zaś posłużyła jako magazyn. W 1967 roku redemptoryści postanowili urządzić w krypcie ruchomą szopkę. Nie była to jednak sprawa łatwa. Krypta była zbyt płytka, należało ją pogłębić około dwa metry oraz usunąć grube filary, zastąpić je mocnymi a cieńszymi. Pracę nad pogłębieniem krypty rozpoczęto w sierpniu 1967 roku. Prowadzili ją bracia zakonni pod nadzorem inżyniera Delmaczyńskiego. Głównym konstruktorem szopki był brat zakonny W. Janik. Pracę rozpoczął w 1968 roku. W czerwcu 1969 roku zasadniczy zrąb był już gotowy. Dekorację wymalował o. K. Kudroń. Brakowało co prawda na górnym pasie figur, ale już szopka była dostępna dla zwiedzających. Ponieważ brat Wacław wyjechał z Barda, w 1970 roku wykończeniem szopki zajął się o. K. Zymuła i o. R. Wantuch. W 1971 roku szopka została ostatecznie wykończona. L. Marciszewski przemalował dekoracje szopki oraz wymalował obrazy na sklepieniu krypty, a pani Z. Kaczmarska z Barda sporządziła stroje dla figur. Tak wykonana szopka nawiązywała do dawnej tradycji. Niegdyś Bardo już miało szopkę, która znajdowała się przy drodze do Górskiej Kaplicy, ale uległa zniszczeniu. Jak głosi napis w szopce, została ona zbudowana na upamiętnienie 700-lecia pielgrzymowania do Barda (1270-1970).

Ruchoma szopka jest czynna.

W sezonie letnim (od kwietnia do października) w dni powszednie od 9.00 do 17.00; w niedziele i święta od 10.30 do 14.30.

W sezonie zimowym (od listopada do końca marca) w dni powszednie od 9.00 do 16.00; w niedziele i święta od 10.30 do 14.30.

W Wigilię Bożego Narodzenia od 9.00 do 13.00. W Boże Narodzenie i Św. Szczepana od 10.30 do 15.30.

Szopka jest nieczynna:

W Nowy Rok (1 stycznia); w Boże Ciało; w Uroczystość Wszystkich Świętych; w Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny.